Máte vypnutý JavaScript

Máte vypnutý JavaScript.
Pro správné zobrazení si, prosím, JavaScript zapněte. Pokud nevíte jak, ke každému prohlížeči je poskytnuta nápověda zde.Bez JavaScriptu se stránky NEMOHOU načíst!

Rozhovory s cestovateli

Občas se mi podaří vyzpovídat mé oblíbené cestovatele. Na této stránce uvádím rozhovory s nimi.

Rozhovor s Marťou a Pájou z Naše cesta kolem světa o jejich cestě kolem naší zeměkoule.

1. Co vás přivedlo k uskutečnění vaší cesty kolem světa?
     K uskutečnění cesty kolem světa nás v podstatě oba přivedly sny z dětství. Marťa chtěla cestovat po světě od doby, kdy poprvné viděla pohádku "Willy Fog na cestách". Pája o tom snil od doby, co chodil do skauta.

2. Jaké země jste na své cestě navštívili?
     Navštívili jsme celkem 22 zemí na 6 kontinentech. Začali jsme v Jižní Americe, kde jsme prozkoumali Brazílii, Argentinu, Chile, Peru a na skok byli i v Bolívii. Pokračovali jsme Severní Amerikou, kde jsme navštívili Mexiko, USA a Kanadu. Posléze jsme se vydali do Jihovýchodní Asie, kde nás uchvátil Vietnam, Kambodža, Thajsko, Malajsie, Singapur a ostrov Bali v Indonésii. Odtud jsme letěli na Nový Zéland a do Austrálie. Ale protože nám Asie chyběla, podívali jsme se dále do Japonska a na pár hodin do Číny. Nenechali jsme si ujít ani Spojené arabské emiráty na Blízkém východě. Navštívili jsme i Afriku, kde jsme se byli podívat na safari v Jihoafrické republice. Cestu kolem světa jsme zakončili výletem do Říma a cestováním po Řecku.

3. Kde se vám líbilo nejvíce a kde naopak nejméně?
     Nejvíce se nám líbilo v Japonsku, na Novém Zélandu, v Mexiku a ve Vietnamu. Ze všech navštívených zemí nás nejméně oslovila Čína, ale přesto ji dáme v budoucnu ještě rádi šanci.

4. Ochutnali jste na své cestě nějaké specialitky? Jaké?
     Specialit bylo požehnaně. Mezi ty nejzvláštnější patří určitě morče a alpaka v Peru, krokodýl a klokan v Austrálii, lama v Bolívii, brouci v Mexiku. Nejvíce jsme si však pochutnali v Japonsku, kde bylo jídlo pokaždé naprosto čerstvé a chuťově báječné. A vietnamská kuchyně nás také naprosto okouzlila.

5. Jaká specialitka vám chutnala a naopak, kterou jste ochutnali poprvé a naposledy?
     Pavel: Chutnala mi japonská miso polévka. A určitě mi nechutnala mexická specialita zvaná mole poblano.
    Martina: Já jsem jedlík, takže je těžké říct, co mi chutnalo nejvíce. V podstatě všechno, kromě polévky z medúzy, kterou jsem zkoušela ve Vietnamu.

6. Jaký byl váš největší zážitek na cestě?
     Start rakety v Cape Canaveral a setkání s astronautkou raketoplánu, plavání s divokými delfíny, setkání s mistrem světa Formule 1, sledování velryb, potápění na Velkém bariérovém útesu, atmosféra na karnevalu v Rio de Janeiru, šnorchlování s velkými želvami v Mexiku, safari v Jihoafrické republice... Ale zážitků je samozřejmě mnohem více a nedá se říct, který z nich byl ten největší. Prostě celkově je cesta kolem světa jeden velký neuvěřitelný zážitek. :-)

7. Jak dlouho jste byli na své cestě?
     Na cestě jsme byli 527 dní.

8. Jste již delší dobu doma. Plánujete ještě někdy vyrazit na nějakou delší cestu?
     Budou-li prostředky a čas, klidně bychom vyrazili.

9. Přivezli jste si z cest i něco na památku?
     Něco málo přeci jen ano. Občas jsme si pár věcí zaslali domů, takže máme doma mexická sombrera, hůlky z Japonska, kávu z Vietnamu, tradiční peruánské oděvy a především SPOUSTU ZÁŽITKŮ A VZPOMÍNEK.


foto © Nasecestakolemsveta.cz / uveřejněno s jejich svolením

Podařilo se mi vyzpovídat Káťu a Láďu z Bigtrip.cz o jejich cestě kolem světa.

1. Co vás přivedlo k uskutečnění vaší cesty kolem světa?
     Chtěli jsme si splnit životní sen! Spáchat takovou věc, jako je objet celou zeměkouli. Cestovali jsme hodně již předtím. Cestování byl a je náš největší koníček, a tak je tahle cesta vlastně jen takovým vyústěním těch cest předtím.

2. Jak vás napadlo pojmenovat vaše auto OKI?
     No, popravdě řečeno ani nevíme ;o) Jen jsme si říkali, že by mělo naše auto dostat nějaké jméno. OKI je nakonec taková zkrácenina a zkomolená odvozenina od OCTAVIA.

3. Která země se vám zatím nejvíce líbila a naopak, která nejméně?
     To se strašně těžko určuje. Krásně je skoro všude a samozřejmě ta poslední země a zážitky z ní, přebíjejí ty předchozí. Můžeme ale určitě vyzdvihnout v Africe Súdán a Namibii, v Jižní Americe se nám moc líbilo v Patagonii a v Ekvádoru. Krásně bylo ale i v Mexiku či v USA. Nyní jsme v Austrálii a taky se nám tu strašně líbí. Nejméně… to už asi nevíme, ale asi to byla Rwanda, kde se k nám lidi nechovali moc hezky.

4. V jaké zemi jste se cítili nejbezpečněji a naopak, kde vám šlo skoro o krk?
     K našemu překvapení jsme se cítili většinou bezpečně všude. Samozřejmě, že USA a nebo nyní Austrálie, jsou velice civilizované země, a tak je bezpečnost výrazně vyšší než kdekoliv jinde. O krk nám naštěstí nešlo ani jednou. A nebo jsme to tak nevnímali. Trochu toho nebezpečí jsme si ale užili. Jednou nám rozbili přední okno, jindy na nás mířili samopaly, anebo na nás zaútočila divoká puma. Ale vždycky to všechno dobře dopadlo ;-)

5. Jaké speciality jste při své cestě ochutnali?
     Ochutnáváme úplně všechno! Strašně moc rádi jíme s domorodci a testujeme lokální speciality. Mezi asi největší specialitky patřil steak ze zebry a žirafy v Africe, potom nějací smažení červi nebo kobylky v Mexiku. Jíst se dá všechno a většina z toho chutná výborně. Za zmínku také stojí, že třeba banány či ananas chutnají v zemích, kde se pěstují, úplně jinak, než u nás v obchodě.

6. Jaké jídlo vám chutnalo nejvíce a naopak, co jste ochutnali jednou a stačilo?
     Chutnalo nám vždycky všechno.

7. Jste na cestě již 1,5 roku. Co vše již máte za sebou a co vás ještě čeká?
     Máme toho za sebou docela dost. Projeli jsme Afriku (první půl rok), potom Jižní Ameriku (druhý půlrok) a nakonec Střední Ameriku, Mexiko a USA (třetí půlrok). Nyní si užíváme Austrálii, divoké klokany, koaly a nádhernou krajinu. Co nás čeká nikdy nevíme. Nevíme vlastně, ani kudy pojedeme domů. Trošku nás zlobí úřady a nemůžeme sehnat poslední víza. Ale ono to nějak dopadne. Sledujte nás na našem webu či FCB a brzy se vše dozvíte ;-)

8. Kdy se plánujete vrátit domů?
     Návrat je naplánován na konec srpna, začátek září tohoto roku. Takže snad si už brzy dáme pořádný pivo, knedlík a chleba! ;-)


foto © Bigtrip.cz / uveřejněno s jejich svolením